Językowe espresso – blog o języku polskim i tłumaczeniach

Nazwy zawodów, o których nie miałeś pojęcia

Nazwy zawodów

Szanowni Państwo, spieszymy z informacją, że rynek pracy nieustannie się rozwija (ale spokojnie, nie będziemy podawali statystyk). W tej kwestii interesuje nas wyłącznie rozwój słownika. Lista oficjalnych nazw profesji rośnie z każdym rokiem, co może wywołać zaskoczenie, dezinformację lub… uśmiech na twarzy.

Niektóre określenia brzmią tajemniczo, ale oznaczają zupełnie prozaiczne obowiązki. O ile potrafimy sobie wyobrazić, czym zajmuje się docieracz-polerowacz, żałobnik czy bandażysta ortopedyczny, o tyle nazwy takie jak zalewacz form czy świecki krzewiciel wiary mogą już wpędzać w zakłopotanie.

Niektóre profesje są natomiast na tyle osobliwe, że większość z nas nie potrafi odgadnąć, co kryje się pod ich nazwą. Dlatego przygotowaliśmy listę najdziwniejszych nazw zawodów*. Zachęcamy do lektury – rozbudujesz swój słownik, zaspokoisz ciekawość, a być może nawet wygrasz z kolegami w Scrabble.


Giloszer – to osoba odpowiedzialna za powstawanie na banknotach i papierach wartościowych znaków graficznych, specyficznych linii, tła i mikrodruków.

Taksator – zajmuje się szacowaniem wartości nieruchomości.

Tanatopraktor – to pracownik przygotowujący ciało zmarłego do pochówku i wykonujący na zlecenie makijaż denata.

Coolhunter – pracownik zajmujący się badaniem nastrojów społecznych  w odniesieniu do danego produktu, „łowca trendów”, który dostarcza swojemu pracodawcy informacji o tym, co aktualnie jest modne.

Manipulant drewna – ocenia przydatność drewna okrągłego krajowego i egzotycznego, dba o racjonalne wykorzystanie drewna w firmach.

Sekserka – określa płeć piskląt, najczęściej kurcząt.

Andragog – prowadzi badania ukierunkowane na kształcenie dorosłych.

Eguterzysta – wykonuje eguter (zestaw sit fosforobrązowych) do sporządzania znaków wodnych papierów wartościowych.

Legalizator – sprawdza przyrządy pomiarowe w ramach legalizacji, uwierzytelnienia i wzorcowania.

Mygłowacz – układa w stosy (mygły) drewno okrągłe za pomocą urządzeń mechanicznych w celu zabezpieczenia go przed ujemnymi wpływami warunków atmosferycznych.

Obchodowy bloku – prowadzi eksploatację kotła i turbozespołu energetycznego pracujących w bloku bezpośrednim głównym; dba o ekonomiczną i bezawaryjną pracę bloku w systemie energetycznym.

Perfuzjonista – przygotowuje aparaturę i przeprowadza krążenie pozaustrojowe oraz wspomaganie krążenia.

Toromistrz – sprawuje nadzór nad stanem nawierzchni, torów, podtorza i budowli inżynieryjnych oraz nad wykonywaniem prac naprawczych gwarantujących spokojność jazdy i bezpieczeństwo pociągów.

Zabiegowy balneologiczny – przygotowuje borowiny do zabiegów balneologicznych przez przetwarzanie surowca borowinowego.

Jeliciarz – zajmuje się przygotowaniem jelit zwierząt do produkcji wędlin.

Rozbieracz-wykrawacz – wykonuje czynności związane z rozbiorem na części zasadnicze półtusz wieprzowych, ćwierćtusz wołowych, tusz cielęcych i baranich wg wymagań rynku krajowego lub zagranicznego.

Świecki krzewiciel wiary – wykonuje zlecone mu przez władzę zwierzchnią czynności związane ze sprawowaniem kultu religijnego oraz obowiązki o charakterze społecznym i administracyjnym, które nie są zastrzeżone dla duchownego.

Zalewacz form – ręcznie wypełnia piaskowe lub metalowe (kokile) formy odlewnicze gorącym ciekłym metalem lub stopem metali kolorowych przy użyciu łyżek albo kadzi rozlewniczych w celu uzyskania wyrobów artystycznych i różnego rodzaju elementów maszyn.

* źródło: http://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow