Językowe espresso – blog o języku polskim i tłumaczeniach

O lajkach i lajkowaniu

O lajkach i lajkowaniu

Lajkowanie – co to takiego?

Lajkowanie to oznaczanie postu internetowego w celu pokazania, że przypadł nam do gustu lub, że się z nim zgadzamy, czyli nic innego jak dawanie lajka – wyrazu aprobaty jakiejś treści zamieszczonej na portalu społecznościowym, w formie kliknięcia przycisku „lubię to”.

Bralczyk o lajkowaniu

Od strony gramatycznej lajk to zapożyczenie fonetyczne, które zadomowiło się w języku polskim. Ba, nawet więcej – rozpycha się w polszczyźnie łokciami i czuje się tu zupełnie jak u siebie. I nie jest to wcale fałszywe oskarżenie. Mamy na to dowody – powszechność występowania, spolszczona pisownia (odpowiadająca wymowie angielskiej), ale też możliwość odmiany i wykorzystywanie ich jako bazy do powstawania nowych słów (zalajkować, odlajkować, lajknąć). Tak, możecie odmieniać ten wyraz bez obaw, jakby był polski.

Zapożyczenie fonetyczne – przejmowanie wyrazów drogą słuchową na zasadzie naśladowania ich brzmienia w języku źródłowym.

 Odmiana wyrazu lajk przez przypadki

 

Jak lajkować poprawnie?

Mam dobrą wiadomość – minęły już czasy, gdy za użycie tego słowa polonistka skarci Cię wzrokiem, a profesor Miodek pogrozi palcem. Wyrazy te znalazły się nawet w Wielkim słowniku ortograficznym PWN, co oznacza koniec językowej banicji. Można więc odetchnąć z ulgą i lajkować do woli (również werbalnie).

Decyzja o umieszczeniu tych wyrazów w słowniku jest słuszna. O ile na neologizmy pochodzące z języków obcych lingwiści zwykli patrzeć podejrzliwie (w trosce o to, żeby nie zaśmiecać słownika niepotrzebnymi wyrazami), to w przypadku lajków i lajkowania należało się wykazać większą pobłażliwością. Dlaczego? Wyrazy te nazywają nową rzeczywistość, więc są w słowniku potrzebne. Kilka lat temu nie były odnotowywane w słownikach, ich pisownia nie była też spolszczona pod względem graficznym, ale to było dawno – kiedy Facebook nie wszedł jeszcze tak mocno w naszą codzienność.